BIO

Nori Sawa začal svoji profesionální kariéru evropského loutkáře v roce 1992, kdy jej podpořilo japonské Ministerstvo Kultury a umožnilo mu vycestovat do Evropy. Od té doby žije v Praze a často cestuje mezi Japonskem a Českou republikou. Se svými sólo představeními vystupoval už ve více než 25 zemích. Každoročně je hostem mezinárodních divadelních festivalů v Evropě, Asii i Americe.

Představení dokážou vyprávět jazykem loutkového divadla velké příběhy světového dramatu: Višňový sad, Macbetha nebo Krále Leara. Beze slov, jen pohybem, hudbou, loutkami a hrou světel. Tento styl je vlastní i japonským legendám z časů Noriho dětství, o princezně Kaguye, Ninjovi nebo rybáři Urashimovi. Především dětem jsou pak určeny Noriho pohádky, zábavné, kouzelné, zářící jako jasné diamanty v černém lese.

Nori pravidelně vyučuje a vede workshopy ve školách v Evropě, Americe i Asii, např. DAMU (CZ), Stanford University, University of Chicago, Northwestern University (USA), London Puppetry School (UK) a další. Workshopy jsou zaměřeny na různé věkové skupiny od dětí, po mladé i starší profesionály i seniory.

Nori je členem UNIMA (Mezinárodní loutkářská unie), držitel Ceny Franze Kafky (1999), má jednu dceru Marii a spoustu kufrů plných loutek.

NEW YORK THATRE.COM (2005)

"Noriho spojení japonského a českého loutkového divadla vytváří originální stvoření, které se pomalu objeví, roztáhne křídla a zase odletí." .... "Nori byl tak vřelý, že jsem se cítil jako bych byl členem malé komunity, a on náš oblíbený umělec."